Zbiorniki betonowe na ścieki i wodę — kiedy się przydadzą?

Zbiorniki betonowe na ścieki i wodę — kiedy się przydadzą?

Kiedy nie można przyłączyć domu do sieci miejskiej kanalizacji i gdy chce się pozyskiwać darmową wodę do podlewania ogrodu — pojemniki z betonu mogą sprawdzić się w takich i wielu innych sytuacjach. Poznaj ich możliwości oraz dowiedz się, kiedy szczególnie warto je wybrać.

Przydomowe szambo — rozwiązanie wciąż popularne

Choć obecnie kwestię utylizacji nieczystości płynnych z domów (i nie tylko) można rozwiązać na różne sposoby, tradycyjne wyjście, jakim jest wkopane w ziemię szambo, nadal jest bardzo chętnie wybierane. Na inwestycję taką decydują się zwłaszcza osoby, które posiadają domy zlokalizowane z dala od ośrodków miejskich czy gminnych i wobec tego nie mają możliwości przyłączenia się do publicznej kanalizacji. Jednak nie zawsze jest to główny powód. Czasem taka opcja jest postrzegana jako wygodniejsza oraz bardziej ekonomiczna. Zbiorniki mają różną pojemność, można zatem zamawiać usługi asenizacyjne z preferowaną częstotliwością, zapewniając sobie komfort oraz oszczędności. Przydomowe szambo pozwala także zachować niezależność względem podwyżek usług komunalnych. Jego budowa, jeśli skorzysta się z dobrej oferty, jest ekonomiczną inwestycją, a korzystać z niego będzie można lata.

Zbieranie wody opadowej — opcja popularna coraz bardziej

Posiadanie szamba to rozwiązanie znane od dawna. Do zbierania deszczówki wiele osób dopiero się przekonuje. Ma to związek z coraz bardziej suchymi latami, zmuszającymi do szukania ekonomicznych sposobów na pozyskanie wody. Łapanie i wykorzystywanie do różnych celów zupełnie darmowej deszczówki jest też ekologiczne, ponieważ można dzięki temu zużywać mniej wody bieżącej. Zwykle jednak inwestorzy mają na celu przede wszystkim oszczędności. Wodę deszczową można wykorzystać do podlewania roślin, ale też innych celów, również, po wykonaniu odpowiednich przyłączy, w domu, na przykład do spłukiwania toalety. Zbiorniki betonowe na wodę są najczęściej wkopywane w ziemię, dzięki czemu nie zaburzają estetyki posesji oraz nie zabierają cennego miejsca.

Godne polecenia rozwiązania

Jak widać, zarówno budowa przydomowego szamba, jak i inwestycja w zbiornik na deszczówkę to świetne rozwiązania. Warto je przemyśleć, gdyż można dzięki temu wiele zyskać. Istotne są nie tylko oszczędności finansowe, ale też przyczynienie się do ochrony środowiska.